„Az államháztartás tekintetében a 2012-es év egy rendhagyó évnek tekinthető" - jelentette ki Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára a Napi Gazdaság által szervezett makrogazdasági fórumon. Mint a szakember kifejtette: a jó és megnyugtató hír az, hogy az állam piaci finanszírozása biztosított. Nem látnak olyan piaci folyamatot, ami a napi, heti finanszírozási igényt veszélybe sodorná. Emellett meg kell említeni azt, hogy a nemzetközi piaci bizalomhiány az, amivel mindenképp foglalkozni kell az államháztartás finanszírozásának megtervezésekor. Ez a bizalomhiány - Nátrán szerint - az eurózóna szuverén adósságválságából, valamint az EU periferiális országainak kétséges helyzetéből fakad.
A helyettes államtitkár nem említette viszont a bizalomromboló tényezők között például a „nyugdíjjárulék átirányítását", amiről viszont a Költségvetési Tanács jelentése már hónapokkal ezelőtt kifejtette, hogy „jelentősen csökkentette a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát", azaz bizalmatlanságot okozott. Nem mellesleg szintén a bizalmi válság következményeitől szenved a hazai bankszektor is.
Nátrán ezek után a „számok nyelvén" folytatta: a magyar államháztartás nettó finanszírozási igénye 2012-ben 674 milliárd forint. Ez a magyar GDP-nek bő 2 százalékát teszi ki. „Ez a nettó finanszírozási igény meglehetősen alacsonynak tekinthető nemcsak a magyar historikus adatok alapján, hanem az európai uniós összevetésben is, sőt regionális összevetésben is" - emelte ki.