„A családok költségvetésében a legnagyobb tétel a lakhatás és az étel, de mindig adódnak rendkívüli kiadások is. A legtöbben hónapról hónapra sakkoznak a befizetnivalóikkal, ezért szerintem a családokra kellene bízni, hogy éppen mit tartanak a legégetőbbnek. Teszem azt, lehet, hogy van még otthon tartós élelem, amiből kihúzzuk egy ideig, viszont a gyerekeknek lejárt a bérlete, vagy van egy villanyszámla-elmaradásunk, amit ételutalvánnyal nehezen fogunk megoldani. Nem hiszem el, hogy néhány lumpen szülő miatt a többséggel kell szórakozni, már csak azért sem, mert a mi közértünkben Erzsébet-utalványért gond nélkül lehet alkoholt vagy cigarettát venni. Szerintem nagyon nem az államnak kellene meghatároznia, mire költsék a családok a pénzüket" - mondta el kérdésünkre egy harmincas családanya az egyik bevásárlóközpontban. Az intézkedésnek a szülők döntési szabadságát korlátozó hatását sérelmezi leginkább Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki tanácsadó és Székely Hajnalka, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke is.
Az MTI a Magyar Közlönyre hivatkozva múlt vasárnap azt állította, hogy Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter feladata megvizsgálni, miként fizethető ki a pénzbeli ellátás helyett utalvány formájában a családi pótlék, a lakásfenntartási támogatás, valamint a rendszeres és átmeneti szociális segély. A természetbeni juttatásra való átállás lehetséges módját és mértékét, a szükséges jogszabály-módosításokkal együtt április 15-ig kell a kormány elé terjeszteni.
Lapunk által megkérdezett szakemberek nehezen találtak racionális indokot az intézkedésre, egyesek emlékeztettek arra, hogy az IMF régóta sürgeti a jóléti kiadások lefaragását, azok „célzottabbá tételét" rászorultsági alapon, illetve lehetőség szerinti átalakításukat természetbeni juttatásokra.