„A kormány által a parlamentnek benyújtott új jegybanktörvény sem felel meg az IMF igényeinek, de ezt jelen formájában nem szabnák a szerződés feltételéül, azonban rendkívül szkeptikusak a kormány által vázolt növekedési tervekkel szemben. Álláspontjuk szerint az elmúlt évek intézkedései »szétverték« Magyarország úgynevezett növekedési potenciálját" - tudtuk meg az IMF valódi véleményét megbízható banki forrásokból.
Négy évvel ezelőtt az EU-IMF- párosnak többek között azért is fontos volt a gyors megegyezés a Gyurcsány Ferenc vezette kormánnyal, mert tartani lehetett attól, hogy Magyarország esetleges csődje megfertőz más országokat is. Jelenleg viszont nem áll fenn ennek a veszélye, így nincs nyomás az IMF szakértőin a gyors megállapodásra. A nemzetközi banknak lehetősége és ideje van arra, hogy a kormány által benyújtott terveket alaposan mérlegelje, például azt, hogy milyen adósságpályát tartanak reálisnak Magyarország számára. Az ügyben járatos forrásunk szerint tekintettel arra, hogy a Valutaalap szakértői között az a vélekedés, hogy az utóbbi két évben sokat romlott Magyarország növekedési potenciálja, gyakorlatilag abban kételkednek, hogy egy újabb, „minőségi" gazdasági program nélkül képes lenne-e visszafizetni a hitelt, képes-e Magyarország kinőni az adósságát.
A növekedési potenciált többek között az rontotta, hogy kormányzati intézkedések hatására lecsökkent a bankok hitelezési hajlandósága, apadt a befektetői hajlandóság. Másfelől az adórendszer változásainak következtében az alacsony képzettségű munkaerő tekintetében drágának számít a magyar képzetlen munkás Európában. Ez gátja lehet annak, hogy további összeszerelő üzemek települjenek Magyarországra. A „növekedési potenciál" helyreállításához viszont az Orbán-kabinetnek jelentős gazdasági fordulatot kellene végrehajtania, aminek ma még nem látszanak az előjelei.