Miközben az Európai Unió (EU) vezetői egy, a hét végére időzített kétnapos találkozóra készülnek, melyen a fiskális unió kiépítésének lehetőségeiről és a bankok szigorúbb felügyeletéről döntenek, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője, Christine Lagarde „beállt a németellenes kórusba", és egy sor olyan válságkezelési metódust támogat, melyek lényege a fiskális megszorításoktól való eltávolodás. A június 28-án kezdődő csúcstalálkozón az EU27 vezetői felkérik az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot arra, miként lehet felügyeleti hatósági funkcióval kiegészíteni a jelenleg kizárólag az árstabilitásért és pénzellátásért felelős Európai Központi Bank (EKB) tevékenységi körét. A döntés ugyanakkor a jelenlegi uniós felügyeleti szerv, az alig másfél éve létrehozott Európai Bankhatóság (EBA) végét jelentheti - kommentálta a programot a Die Welt német nyelvű napilap. Az EKB bankfelügyeleti hatósággá alakítása pedig az első állomás lehet abban a reformfolyamatban, amelynek egyik eleme az úgynevezett „bankunió". A bankunió a közös felügyelet mellett a közös betétbiztosítási rendszer kialakítását is támogatná.
Birgit Reinemund, a német parlament gazdasági bizottságának elnöke egy interjúban a következőképpen reagált a reformok ötletére: „A betétek közös biztosítását európai szinten csak egy hosszú folyamat eredményeként tudom elképzelni. Ha most bevezetnék, akkor nem lenne más, mint a kockázatok elosztása az összes tagállamra. Ezt nem tartom jó megoldásnak."
Lagarde viszont az aktuális „jó rendőr" szerepében határozottan támogatja azokat az intézkedéseket, amelyeket - a németeken kívül! - minden európai vezető hangoztat. Azaz - a bankunió létrehozása mellett - üdvözölné, ha a közös mentőalapból - Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) - finanszíroznák az egyes tagországok államadósságát, államkötvényeket vásárolnának a másodpiacon. Tudvalévő ugyanis, hogy ez a lépés életmentő lehet Spanyolország és Olaszország számára, ahol az államkötvények kamatai már rég elérték az adósságspirálhoz elegendő szintet. Egy ilyen központi felvásárlás (maga az eurókötvények ötlete) viszont sikerrel leszorítaná ezeket a rátákat.