Ezek az „eredményei” ennek a viszonylag pici, mindössze harmincmillió fős országnak, ahol a lakosság mint-egy hatvan százaléka muszlim vallású. Miben látják sikerük kulcsát az elemzők? Malajzia muszlim örökségében, előrelátásában és kapcsolati tőkéjében, hiszen az ország jó viszonyt ápol olyan pénzügyi központokkal, mint az Egyesült Királyság és Szingapúr. Ez nagy segítséget nyújt számára vallási rendszerének és a kapitalizmus elvárásainak összehangolásában. E tevékenységet az ország központi bankja is egyértelműen támogatja. A támogatás tettekben is megnyilvánul, hisz a központi bank létrehozott két intézményt is: az egyik, az Iszlám Pénzügyek Nemzetközi Oktatási Központja (INCEIF) 2005-ben lett megalapítva, jelenleg megközelítőleg kétezer diákja van, így jelenleg a világon a legjelentősebb, iszlám pénzügyeket oktató intézményként tartják számon. Ezen belül működik a Nemzetközi Saría Kutató Akadémia, mely arra szakosodott, hogy hallgatók bevonásával az iszlám pénzügyi rendszernek egy – nemzetközi pénzügyi körökben is elfogadható – szabályozási tervet dolgozzon ki.
A másik kulcsintézmény a Malajziai Iszlám Bank és Pénzintézet (IBFIM), melynek egyik fő tevékenysége, hogy széles körű képzéseket szervez, és tanácsadói tevékenységet nyújt azon bankok és vállalatok számára, amelyek a saría törvényeinek megfelelően szeretnének működni pénzügyi területen is.
A két intézet tevékenysége nemcsak Malajziára fókuszál, hiszen az oktatási központot jelenleg nyolcvan diák látogatja a világ különböző országaiból, de az IBFIM is számos térség – Afganisztán, Nigéria, illetve a palesztin közösség – képviselőinek nyújtott már képzéseket. A Maybank iszlám leányvállalata is folyamatosan növekszik, elsőként Szingapúrban, majd Indonéziában is megnyitotta leányvállalatát.