A tömör összefoglalás szerint a GDP 0,3 százalékkal esett az Európai Unióban 2012 folyamán, az eurózónában pedig 0,5 százalékkal. 1995 óta ez az első olyan év, amikor egyik negyedévben sem növekedett a bruttó nemzeti össztermék a közösségben – emlékeztetett a Reuters hírügynökség. A gyorsjelentés hatására az európai részvénypiacokon eladási hullám tört ki, az euró pedig zuhanni kezdett. A tekintélyes angol üzleti hetilap, az Economist egyenesen Valentin-napi vérfürdőnek nevezte a publikáció okozta sokkot.
A jelentés alapján az előző negyedévhez képest 0,6 százalékkal csökkent a GDP az eurózónában, az unió egészében pedig 0,5 százalékkal. Ez az öreg kontinens legrosszabb eredménye azóta, hogy a Lehman Brothers 2008-as csődje okozta hullámvölgyet magunk mögött hagytuk. A probléma súlyát az unió húzógazdaságainak, a „nagyoknak” (Németország és Franciaország) az adatai is jelzik. Jonathan Loynes, a Capital Economics vezető közgazdásza szerint az, hogy a déli gazdaságok a legerőteljesebb negyedéves csökkenést szenvedték el, nem volt meglepő, azonban Németország és Franciaország a vártnál nagyobb visszaesést érzékelt.
A 2009-es mélypont óta a német adat most először mutatott recessziót – a GDP az előző negyedévhez képest 0,6 százalékkal csökkent. Jörg Krämer, a Commerzbank vezető közgazdásza két okot vázol fel a gyengélkedés mögött: a gazdaság motorjának számító exportteljesítmény szenvedte el a legnagyobb csökkenést, mely a gyenge világgazdaságra vezethető vissza, illetve a beruházások volumene is csökkent az év utolsó három hónapjában. Az EU másik nagy gazdasága, a francia ellenben a munkanélküliséggel és a megszorítások okozta visszaeséssel küzd – írja a Financial Times. Itt a GDP már az év első három negyedévében is stagnált, az utolsó negyedévre azonban csökkenőre fordult: a visszaesés 0,3 százalékos.