Nemzetközi üzleti lapokban és hírügynökségi elemzésekben írtak az elmúlt napokban arról, hogy az MNB-n belül elromlott az a szabad légkör, amely a jegybank korábbi működésének az egyik erőssége volt. Jelesül, hogy az elemzők az aktuális politikai szélirányok helyett nemzetközi kritériumok szerint, őszintén vitathatják meg a gazdasági folyamatokat.
A jelenlegi szakmai stáb alapjait egyébként a jobboldali Járai Zsigmond teremtette meg, akinek ez irányú érdemeit a politikai palettán más oldalon álló közgazdászok is elismerik. Járai „negyedik emeletét” gyakorlatilag megőrizte az MSZP–SZDSZ-koalíció időszakában kinevezett Simor András. Matolcsy György azonban belenyúlt ebbe a stábba. Forrásaink szerint olyanokat is leváltva, akiket a szakmai közösség inkább konzervatív, Fidesz-szimpatizáns szakembernek ismert, de a szakmaiságot előrébb tartották a Fidesz-kormány gazdaságpolitikájának kritikátlan kiszolgálásánál.
Koncepciós kérésekMatolcsy az őt ért bírálatokra azt mondta, hogy mindössze alig 4 százalékos volt a személycsere az érkezését követően. Az MNB egy magas beosztású közgazdásza ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott nekünk, hogy ez a 4 százalék arra éppen elég volt, hogy pár kulcsvezetőt (akik korábban szakmai fórumokon bírálatot fogalmaztak meg Matolcsy gazdaságpolitikájával kapcsolatban) menesszenek, illetve találomra elküldjenek közgazdászokat, akikről senki sem tudja, hogy mit „vétettek”. Egyébként ezzel éppen bizonytalanságot okoztak a stábban. Ezt fokozta, hogy Matolcsy egy belső pályázatot írt ki 16 témában, amelyeket a szakma úgy ítélt meg, hogy a koncepciós módon összeválogatott témák (a magyar jegybank politikai megújítása, vagy az MNB által 2008 után nem alkalmazott eszközök elmaradt haszna) egy már előre eldöntött monetáris politika igazolására, illetve a Simor András nevével fémjelzett irányvonal elleni kritikai kommunikáció szolgálatára készülhetnek (például az MNB kamatemelő politikájának negatív hatása a gazdaságban).