Nem könnyű a magyar milliárdosok élete: a száz leggazdagabb honfitársunk vagyona összességében három százalékkal sem emelkedett tavaly – 2224 milliárd forintról 2280 milliárdra –, miközben a lista szereplőinek csaknem tíz százaléka kicserélődött. Szakonyi Péter, a kiadvány egyik szerkesztője szerint az már eddig is látszott, hogy egészen más képességek kellenek ahhoz, hogy valaki megszerezze a vagyont, illetve ahhoz, hogy megtartsa. A 12 évvel ezelőtt első alkalommal összeállított lista szereplőinek 60 százaléka kicserélődött mára.
Ami az aktualitást illeti, a leggazdagabb magyar – legalábbis „papíron” – továbbra is Csányi Sándor OTP-vezér, mintegy 135 milliárdosra becsült vagyonával. A dobogós helyekről leszorult Várszegi Gábor és Demján Sándor – mindketten 15 milliárdot buktak egy év alatt -, feljött viszont Bige László és Gattyán György, akik 20-20 milliárddal növelték vagyonukat. Szakonyi Péter szerint a műtrágyagyártásban utazó Bige László azon kevés milliárdos közé tartozik, aki saját fejlesztéseit is önerőből valósítja meg, így nincs kiszolgáltatva annak, hogy a bankok a korábbinál még mindig jóval csekélyebb mértékben mernek kockázatot vállalni. A másik nagy nyertes, Gattyán György továbbra is főként élő pornószolgáltatással növeli vagyonát, amely jelenleg 118 milliárd forintra rúg. A Docler-cégbirodalom 43 éves feje a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy bevételeik 85-90 százalékát azok a felnőtt tartalmak adják, amelyekre naponta 30-35 millió internetező kattint rá a világ minden táján. (A cég által fenntartott honlap lényegében egy video streaming megoldással összehozza az élő szextartalmat kínáló „szolgáltatókat” a keresletet jelentő internetezőkkel.) A cégfelvásárlásokkal, befektetésekkel, szoftverfejlesztéssel is foglalkozó cégbirodalom az ezotéria területén is megtalálta a piaci rést: oranum.com nevű szolgáltatásuk egy év alatt szintén piacvezető lett.
Ugyancsak a nyertesek között találjuk Rákosi Tamást, aki az RTL Klubban lévő 31 százalékos kisebbségi részvénycsomagjának eladása folytán került a listára, egyből a 9. helyre, 75 milliárdosra becsült vagyonnal. (Idén a legkisebb összeg 5 milliárd forint volt, amivel a leggazdagabbak közé be lehetett kerülni.) Nagy vesztesnek mondható ugyanakkor a szoftverzseninek tartott Anka Márton, aki a tőzsdei árfolyamok esése miatt bukott 45 milliárdot, így vagyona éppen felére zsugorodott. A listán egyetlen nőként szereplő Kósa Erika is csaknem 22 milliárdot bukott, miután kiszállt a Brókernetből, hogy saját, ingatlannal, hitellel és biztosítással foglalkozó vállalkozást hozzon létre. Szakonyi Péter tapasztalatai alapján egyébként a legrosszabb üzletnek az elmúlt években az ingatlan számított. Nobilis Kristóf – aki többek között az Indexben és az InfoRádióban is rendelkezik részesedéssel – ezen a területen bukott nagyot: 2007-ben 28 milliárdosra becsült vagyona mára kevesebb, mint negyedére olvadt. Persze akadnak kivételek is: egyre több magyar milliárdos fektet külföldi ingatlanokba Berlintől Floridáig.