A világgazdaság helyzetéről is szó volt a Simon Peresz izraeli államfő által szervezett, évről évre megrendezésre kerülő elnöki konferencián. A „közel-keleti Davos”-ként is jellemzett rendezvényen a világ vezető gazdasági és pénzügyi szereplői részvételével tartott kerekasztal-beszélgetéseken arra keresték a választ, hogy véget ért-e már a világgazdasági válság.
Larry Summers, a Harvard Egyetem elnök-professzora, Barack Obama korábbi gazdasági tanácsadója elmondta, hogy az Egyesült Államok tekintetében jó hírek fogalmazhatóak meg, hiszen a gazdaság kezd – minden nehézség és kockázat ellenére – helyreállni, sőt, gyorsul a növekedés. Mint fogalmazott, az az erő kezd visszatérni, ami évek óta hiányzott ahhoz, hogy az Egyesült Államok a világ gazdaságában betöltött vezető szerepet betöltse.
A világhírű szakember a válság okait egyszerű indokokkal magyarázta, miszerint az emberek túl magabiztosak voltak, túl sokat vettek kölcsön és túl sokat építettek, valamint túlértékelték a birtokukban lévő eszközöket. Hirtelen rá kellett döbbenniük arra, hogy nincs annyi vagyonuk, mint gondolták, sokkal nagyobb termelési kapacitást építettek ki az indokoltnál, és az adósságaik viszont sokkal nagyobbak, mit hitték vagy tervezték. Reakcióként leállt a költekezés, ami miatt a világgazdaság lelassult, és ez a probléma továbbterjedését eredményezte az egész világon.