Detroit gazdasági helyzete jelenleg egyáltalán nem rózsás: idén nyáron az USA eddigi legnagyobb önkormányzati csődjét könyvelhette el (lásd korábbi cikkünket: Bedőlt Detroit, Hetek 2013. 07. 26.; XVII/30). A város egyetlen esélye a csődvédelem volt. A csődbírósági eljárás viszont jelenleg is folyamatban van: az egykori ipari központ egy 350 millió dolláros hitelt kíván felvenni, bár a hitelezőkkel eddig nem született megállapodás. Végső döntés december közepére várható.
A kisvállalkozásokat célzó program védnökei mindezek ellenére bizakodók. A detroiti Ford Field stadionban tartott megnyitón többek között beszédet mondott Warren Buffett befektető, Rick Snyder kormányzó, Lloyd Blankfein a Goldman Sachs vezérigazgatója, Detroit polgármestere Dave Bing, Debbie Stabenow szenátor és más Michigan állambeli szenátorok is. Az üzenetük egybehangzó volt: Detroit múltbeli ipari eredményei alapul szolgálnak egy új vállalkozói generáció létrejöttéhez, amely képes felépíteni egy „új gazdaságot”. „Minden erőforrás adott ahhoz, hogy egy nagyszerű város jöjjön létre” – állította Warren Buffett az egyik sajtótájékoztatón. Továbbá hozzátette: „Napjainkban Detroit egy olyan kihasználatlan erőforrás, mint pár éve maga az autóipar volt. Hatalmas lehetőségek rejlenek benne.” Snyder beszéde ugyanezt visszhangozta: a kisvállalkozásoknak hatalmas szerepe van, mind Michigan állam gazdaságának helyreállásában, mind pedig Detroit újraéledésében. A polgármester szintén egyetértett: „Városunk rövid időn belül otthont fog adni számos innovatív, élvonalbeli cégnek, új munkahelyeket fognak teremteni, ez pedig majd az embereket is visszahozza Detroitba.” Blankfein ezt azzal egészítette ki, hogy „gyakorlatorientált üzleti oktatással, tőkéhez jutás lehetőségével a város vállalkozóinak kiemelten jó esélye van arra, hogy üzleteik fejlődjenek, virágozzanak, ezzel pedig hozzájárulnak Detroit gazdasági helyreállásához”.
A sajtótájékoztatón elhangzott „csípős” kérdésekre válaszul Buffett mint a Goldman Sachs tanácsadója elmondta: amennyiben talál olyan vállalkozásokat Detroitban, melyeket érdemes felvásárolni, ő maga is azon befektetők között lesz, akik saját tőkéjükkel is beszállnak az újonnan elindított programba. Továbbá arra ösztönözte hallgatóit, hogy vegyék fel a kapcsolatot tanácsadó cégével, a Berkshire Hathaway-jel, és tanácsaikkal segítsék megtalálni azokat a cégeket, amelyeket érdemes megvásárolni. Az új program elindítása nem önálló esemény csupán, hanem egyik kezdő lépése Goldman Sachs azon innovációs koncepciójának, melynek keretében Amerika- szerte kisvállalkozások ezreinek megalakulását kívánják támogatni. A program célkeresztjében egyébként számos más nagyváros szerepel, így például New York és Chicago is.