Az iszlám elvek szerint működő bankszektor világszerte közel 50 százalékkal növekedhet, miután eszközállománya 826 milliárd dollárról 1200 milliárd dollárra nőtt 2013-ra, míg 2015-ben – a várakozások szerint – az 1600 milliárd dollárt is elérheti ez a szám. Ez azt is jelenti, hogy a Közel-Keleten vagy Észak-Afrikában például gyorsabban növekedett ez a terület, mint a hagyományos bankolás. Még sokkolóbb adatokkal kifejezve: míg az iszlám banktevékenység ötéves távlatban 20 százalékkal nőtt, addig a konvencionális bankszektor csak 9-cel – olvasható a Global Finance magazin egyik idevágó cikkében.
Nem meglepő, hogy a Perzsa-öbölben és Délkelet-Ázsiában is jelentős piacokat hódítottak meg az iszlám bankok. A hat országot tömörítő Öböl Menti Együttműködési Tanács (azaz Kuvait, Bahrein, Katar, az Egyesült Arab Emírségek, Omán és Szaúd-Arábia) közös piacán, eszközarányosan mérve már a piac negyedét uralják – teszi hozzá a Reuters. Legutóbb pedig, a dubai központú Noor Islamic Bank és az Emirátusokban székelő Abu Dhabi Islamic Bank egyszerűsítette nevét, hogy még sikeresebben lépjen át a kis ügyfélszámú, vallási hagyományokkal átitatott piacáról egy jóval nagyobb, viszont inkább árakra és minőségre koncentráló közegbe. Sajnálatos módon csak kevesen gondolják úgy, hogy a túlzott vallásosság vagy a sokszor bizonyítható terrorista kapcsolatok majd némi korlátot jelentenek ezen intézmények számára a további, európai terjeszkedésben.
Lelkes jelentkezők ugyanis bőven akadnak az öreg kontinensen. London például eddig is – kimondva, kimondatlanul – az iszlám bankok európai fellegvára volt. Tíz évvel ezelőtt, mintegy két évig tartó előkészületek után, a brit fővárosban nyithatta meg kapuit az első iszlám elvek alapján működő európai pénzintézet, az Islamic Bank of Britain. A bank felügyelő tanácsa papokból állt, és üzletpolitikájukat kizárólag a saría határozta meg. London célja – úgy tűnik – továbbra is az, hogy minél nagyobb szeletet hasítson ki a nemzetközi iszlám banki tevékenységből. Néhány éve például adókedvezményeket adtak azon cégeknek, amelyek a saríával összhangban működő jelzáloghiteleket vettek fel, és számos akadályt elgördítettek az iszlám kötvénykereskedelem útjából is. Maga Boris Johnson, a város polgármestere is hisz a közös munka erejében. Tavaly például a maláj miniszterelnökkel történt találkozója után azt nyilatkozta, hogy „hatalmas lehetőségek” rejlenek abban, hogy London megerősítse vezető szerepét az iszlám banktevékenységben. A felek támogatásukról biztosították a World Islamic Economic Forumot is, amelyhez hasonló eseményen már 2012-ben is 5,8 milliárd fontnyi üzletet kötöttek a résztvevők.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »