Az IMF egyik idevágó tanulmánya szerint jelenleg az OECD-országokban a GDP 14-16, a volt szovjet tagállamokban 21-30, míg a fejlődő országok esetében a nemzeti össztermék 35-44 százalékára tehető a feketegazdaság mérete. Egy nemzetközi tanácsadó cég friss számításai szerint Magyarországon ez az arány 22 százalékos, míg egész Európára nézve 18,5 százalék az átlag.
Az európai árnyékgazdaság mérete 2013-ban (újra) tíz-éves mélypontra esett, ami összegszerűen 22,15 ezer milliárd euróra tehető – állítják európai tanulmányukban az A.T. Kearney nemzetközi tanácsadó cég szakértői. Az európai feketegazdaság kétharmada gyakorlatilag 5 országban koncentrálódik: nevezetesen Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban. Nem meglepő módon, Kelet-Európában bár számszerűen kisebb, az adott gazdaság méretét tekintve azonban jóval magasabb az illegális gazdaság mérete, mint Nyugat-Európában. (Ausztriában és Svájcban 7-8 százalék, Lengyelországban 24 százalék, míg Bulgáriában, Horvátországban, Litvániában és Észtországban közel 30 százalékos ez az arány.)
Habár ezek a fenti mutatók elég egzaktnak tűnhetnek, a feketegazdaság méretének megítélése korántsem egyszerű feladat. A vonatkozó szakirodalomban ugyanis közel tucatnyi módszer leírása található. Természetesen ezek az eljárások mind-mind különbözőek, így nem meglepő, hogy sok esetben elég különböző eredményekre is vezetnek…
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »