Az ötlet elsőre teljes őrültségnek hangzik: képzeljük el, hogy minden eurózónabeli lakos (jelenleg 337 millió fő) talál egy 500, de inkább 3000 eurós fizetési utalványt a postaládájában. Csak úgy, ajándékba. „Szeretettel Frankfurtból! Az EKB.” Pedig ez a forgatókönyv sokkal kevésbé abszurd, mint amilyennek leírva tűnik. Sőt, sok igen tekintélyes akadémikus és pénzügyi szakértő pontosan ezt várja el most a valutaunió központi irányítójától!
A logika szerint ezek a „szerencsés nyertesek” rögtön mennének is a boltokba költekezni, és ezzel stimulálnák a bénult gazdaságot. Ennek hatására a vállalatok is növelnék a termelést, ami egyaránt vezetne gazdasági növekedéshez és az árak – egészséges, kereslet hajtotta – emelkedéséhez.
Jelenleg az eurózóna inflációs rátája alig lépi túl a nullát, és ez egyre többeket tölt el aggodalommal, vizualizálva a ’33-as amerikai Nagy Válság rémképeit. „Az EKB, amelynek fő feladata az euró stabilitásának megőrzése, most teljesen harcképtelen” – írja a Der Spiegel. És ebben az elkeseredett helyzetben egyre többen propagálják a „helikopter pénz” alkalmazását, azaz hogy ingyen pénzzel hintsék meg a gazdaságot. Egy dolog ugyanis a napnál is világosabb: Draghi és kollégái már az összes klasszikus fegyvert bevetették a defláció ellen – hiába. Az EKB mindeddig olcsó hitellel tömte a bankokat, vagy éppen felvásárolta kockázatos befektetéseiket annak reményében, hogy azok majd cserébe kedvezően hitelezik a vállalkozásokat és a lakosságot. A gond ezzel csak annyi volt, hogy a cégek és a háztartások már annyira eladósodtak, hogy a hátuk közepére sem kívánták az újabb kölcsönöket, így az olcsó forrás sosem jutott el az igazi címzettekhez.