Ez utóbbi döntést a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal, az ILO (International Labor Organization) közvetlen nyomására hozták meg – állítja számos arab hírforrás. Az Al Arabiya, a Saudi Gazette és a Makkah szerint a szaúdi kormány azután helyezte hatályon kívül az idézett korlátozásokat, miután összeütközésbe került a ILO-val. Habár Szaúd-Arábia elfogadta az ILO-standardokat, mégis kiegészítette egy olyan záradékkal, miszerint a munkaerőpiacon mindaddig biztosítják a nők számára az egyenlő feltételeket és lehetőségeket, amíg a foglalkozásuk nem minősíthető „kockázatosnak vagy veszélyesnek”. A Makkah információi szerint az ILO kifogásolta a betoldást. Véleményük szerint a kiegészítő passzus felhígítja a törvényt, és korlátozza a nők egyenjogúságát. Bár a szaúdi munkaügyi minisztérium nem értett egyet ezzel az állásponttal, de törölte a záradékot a törvényből. A munkaügyi minisztérium egy meg nem nevezett munkatársát idézve: „a miniszter egyáltalán nem értett egyet az ILO véleményével, mert szerinte a szaúdi munkatörvénykönyv semmilyen módon nem különbözteti meg a férfi és női munkavállalókat. Inkább a feminizmust erősíti” – nyilatkozta az informátor. Ám azt mindmáig nem lehet tudni, hogy végső soron milyen „kockázatos” munkakörök nyílnak majd meg ezek után a nők számára is – írta erről a CNBC.
Ebben az ultrakonzervatív királyságban a nőkre a mai napig számos korlátozás vonatkozik, így például nem vezethetnek autót, valamint általában férjük vagy más férfi családtagjuk „gyámsága alatt” élik az életüket (így utóbbiak engedélye nélkül nem utazhatnak). A nők házasságtöréséért továbbra is halálbüntetés jár. A nőknek jelenleg 15 százaléka dolgozik. Valamelyest elmozdulást jelez, hogy a helyi választásokon a 284 képviselőtestületben betölthető helyért mintegy hétezren szállnak versenybe, és kilencszáz közülük a nő, vagyis a vajmi kevéssé szabad szaúdi politikában erősen alárendelt módon, de szerepet kapnak a királyságban élő nők.
A szaúd-arábiai berendezkedést megvizsgálva azonban több akadály áll még a női egyenjogúság útjában. Szaúd-Arábia a Világgazdasági Fórum 2015-ös, a nemek közötti egyenlőség megvalósulását bemutató listáján, 145 ország közül a 134-ik helyre került, és a változás üteme még a térségbeli országokkal összehasonlítva is lassú.