Van egy élelmiszerbolt Európában, amelynek a működési modellje arra épül, hogy (elsőként a világon) kizárólag lejárt szavatosságú termékeket szereznek be, és adnak el vásárlóiknak, méghozzá az eredeti értékesítési ár közel feléért. S ez bizony nagyon kedvező fogadtatásra talált a fogyasztók körében, olyannyira, hogy kilenc hónappal az első üzlet beindítása után már meg is nyílt a második. Az egészben pedig talán az a legmeglepőbb, hogy mindez nem egy alacsony GDP-vel rendelkező ország elmaradott régiójában történik, hanem éppen Dánia fővárosában, Koppenhágában. Ahogy erről a
The Guardian is beszámolt: a dán törvények lehetővé teszik, hogy lejárt szavatosságú termékeket is áruljanak, amennyiben teljesen egyértelmű tájékoztatást nyújt erről az adott gazdasági szereplő, valamint nem jelent azonnali életveszélyt az adott termék elfogyasztása. Ezzel a lehetőséggel élt a fentebb említett, igazából nonprofit szervezet, a Wefood is. Az árukat önkéntesek gyűjtik be adományként a termelőktől, importőröktől, exportőröktől vagy éppen a helyi szupermarketektől. Az így kapott termékeket természetesen szemrevételezik, és csak az elfogadható állapotban lévőket teszik ki a pultra. Az üzlet vásárlói pedig amellett, hogy féláron jutnak hozzá jó minőségű termékekhez, egyúttal egy jó célt is tudnak támogatni: az eladásból származó bevételeket jótékonyságra és az ételpazarlás elleni küzdelemre fordítják.
Az élelmiszer-veszteség, illetve -pazarlás pedig annak ellenére, hogy alig-alig tudatosuló jelenségek a társadalmakban, mára nagyon is valóságos, az egész világra kiterjedő problémává nőtték ki magukat. A The Guardian által publikált infografikákon egészen döbbenetes számokkal találkozhatunk. A rendelkezésre álló mezőgazdasági területek közel egyharmadán (azaz 1,4 milliárd hektáron) megtermelt élelmiszerek nem kerülnek felhasználásra. Ha ez a továbbiakban is így maradna, akkor egyes becslések szerint 2050-re a 2005-ös mutatókhoz képest 60 százalékkal kellene nőnie a terméshányadoknak. Ugyanez igaz globális szinten az összes élelmiszer-fogyasztásra is: közel minden harmadik megtermelt vagy előállított élelmiszer sosem kerül elfogyasztásra. Ha pedig a kárba ment élelmiszerek lebontásakor keletkezett metánt nézzük – amely ugyebár roppant káros hatással van a Földet védő ózonrétegre –, és az összes kárba ment élelmiszert egy országban vonnánk össze, akkor ez az ország a világ harmadik legnagyobb metánkibocsátó országa lenne.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »