A "politikai" média jelenléte
Akárhogyan is szeretnénk szépíteni a dolgot, a hazai média a rendszerváltás nyomán pártosodott. Ez nem baj, de érdemes világosan elismerni. Nem is történhetett másként, hiszen a rendszerváltás folyamata szülte meg nálunk a pártokat, a pártok pedig komoly értelmiségi hátországot, holdudvart találtak az írott médiában. A napilapok egészen a 90-es évek közepéig a politikai csaták frontvonalában álltak, s pontosan lehetett tudni mindegyikről, hogy milyen színekben teszi azt, amit tesz. A 90-es évek közepétől egyre fontosabb politikai szereplőkké váltak a kereskedelmi tévék is, valamint az állami média is ekkor nyerte el igazából komoly politikaformáló szerepét. Az egész médiavilág szinte totálisan a politika kiszolgálójává vált,
valamennyi releváns párt irányt vett a még nem uralt médiumok megszállására, és ez a kísérlet nagy részben sikerült is.
Véleményem szerint ezt az "átpolitizálódást" nem lehetett elkerülni. Teljesen tévesek azok az értelmezések, amelyek szerint Magyarországon már a rendszerváltást követően megoldható lett volna a lapok, televíziók és rádiók politikátlanítása, valamiféle BBC-hez hasonló átszervezése. A média általában h? tükre a politika és a közvélemény hullámzásának; Magyarországon a politika és a közvélemény a rendszerváltás eufóriájában nem pusztán politikafüggővé, hanem médiapolitika-függővé is vált.
Azért sem kell azonban kárhoztatnunk ezt a folyamatot (kritizálnunk persze lehet, de nem kárhoztatnunk), mert a világon mindenütt létező és ismert jelenségek hazai megjelenéséről van szó. A miénknél jóval fejlettebb demokráciákban is ismertek a pártkötődés? orgánumok, illetve elektronikus médiumok. Vagy rendben, legyünk kicsit megengedőbbek: a különféle ideológiákhoz, eszmékhez húzó szerkesztőségek. A Fox Tv létrejöttét például – hogy csak az egyik legismertebb és legtöbb vitát kiváltó esetet idézzem – nem érthetnénk meg az amerikai republikánusok tudatos törekvésének számbavétele nélkül. De Európában is vannak nagyon nagy múltú és hagyományú, részben pártokhoz, részben ideológiai irányzatokhoz kötődő médiumok.
Nincs tehát a "politikai" orientációjú médiával baj. Illetve egy baj azért van vele. Nevezetesen az, ha a média átpolitizálódása átcsap egy bizonyos határon. Ha a médiumok politikai "szerveződése" lényegében lehetetlenné teszi a médiapluralizmust.
A média mint elemző szereplő