Egy kiátkozott igazságkereső
Az egyébként remek cikk írója érezhetően Lev Tolsztoj monumentális munkáira helyezte a hangsúlyt, ám szerény véleményem szerint a legendás író munkásságának és személyiségének esszenciája novelláiban és elbeszéléseiben található. Az „Egy őrült naplója” például (bizarr címe ellenére) lelki vívódásait, isten-keresését mutatja be, végén eljutva a bűnbánat és bűnbocsánat, a felszabadulás érzéséhez, a Szentírás tanulmányozásához. A mű fantasztikus bemutatása annak, ahogy valaki az 1800-as években egyedül eljut ezekhez az igazságokhoz.
Az egészen más hangvételű „Családi boldogság” egy tizenhét évesen férjhez ment fiatal lány házasságának első évein keresztül mutatja be, miként alakul át a kezdeti fellángolás egy nyugodt, egoizmustól mentes, másikra figyelő, önfeláldozó szeretetté, mintegy új kezdetet jelentve a kapcsolatban. Végül, de nem utolsósorban remek olvasnivaló a „Nyehljudov herceg feljegyzéseiből – Luzern” című elbeszélés, mely a 19. századi nemesség gúnyát, lenéző magatartását jeleníti meg a rangban alattuk álló „köznép” irányában, melyet a szállodában pihenő úri társaság és egy általuk kigúnyolt szegény vándormuzsikus ellentétén keresztül mutat be, végén felhívva figyelmünket a lélekben rejlő, pénzen nem megvásárolható értékekre.
Stranczné Csilla, Győr
Törpék az óriás ellen
A Fidesz már megint virtuális kopogtatócédulákkal akarja a választásokat előre megnyerni, most éppen az önkormányzatit. Kétmillió kopogtatócédula begyűjtését tervezik, amiről már az országgyűlési választások során kiderült: nekik és valószínűleg másoknak sem megy. Ha sikerült volna tavasszal kétmillió kopogtatócédulát összegyűjteniük, akkor azokat leadták volna a választási bizottságoknak, de nem tették, ennek csak a töredékét tudták felmutatni.
fromme