De vajon tényleg erről van szó? Az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-főorvosának a jelöléséről a sajtó április 25-én számolt be. Ugyanezen a napon délután jelent meg Balog lehetséges utódja nem hisz az Ősrobbanásban címmel a Mérce gyűjteménye Kásler professzor hat „vállalhatatlan” állításáról, amelyekre aztán a miniszterjelölt elleni kritikacunami épült. Talán nyomdafestéket nem tűrő szavakat használt a főorvos? Nem. Esetleg gyűlöletbeszédet, antiszemita, rasszista kiszólást találtak a múltjában? Erről sincs szó.
Ha ezt a hat idézetet megnézzük, csupa olyan mondatot találunk, ami vagy teológiai vélemény vagy tudományos vitának a tárgya. Csupa olyan vélemény, amiben az emberek egy része hisz, a másik része nem, vagy amivel a tudósok egyik része egyetért, a másik része pedig nem. Mutasson valaki egyetlen olyan közszereplőt, akinek a véleményével mindenki, mindenben azonosul.
Mi akkor a gond? Mi okozta azt, hogy például az Index, amely portál előszeretettel pellengérezi ki az Origo sokszor tényleg abszurd sorozat-migránsozását, saját felületén és blogválogatásában ugyanezt teszi, amikor cikkek sorozatában uszít egyszerre egy – amúgy szakmai és emberi szempontból támadhatatlan – közszereplővel szemben. Márpedig ez történt: volt olyan nap (április 30-a reggel), amikor az Index főoldalán egyszerre 6 (hat) cikk és a lap által kiemelt blogbejegyzés szörnyülködött azon, hogy Kásler professzor szerint „a Tízparancsolat betartásával a halálos betegségek 70-80 százaléka elkerülhető”. A posztok tobzódtak a degradáló jelzőkben: „kókler”, „sarlatán”, „elszánt ezoterikus”, hogy csak a visszafogottabbakat említsem.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »