Ezentúl a nevünket és a születési adatainkat is kötelező lesz megadni a népszámlálási kérdőíven – ezt tartalmazza a népszámlálásról szóló törvény módosítása, amit nemrég fogadott el az Országgyűlés Gulyás Gergely indítványára. A népszámláláson – miként eddig is – kötelező lesz a részvétel és a valós adatszolgáltatás, illetve 2021-ben is választani lehet majd az internetes vagy papír alapú kérdőív kitöltése között.
Továbbra sem lesz kötelező megadni a vallásra, a nemzetiségre, az anyanyelvre és a családi, baráti közösségben beszélt nyelvre, az egészségi állapotra, valamint a fogyatékosságra vonatkozó adatokat.
A népszámlálás során az életvitelszerűen hazánkban élő emberek, valamint a lakásállomány összeírására kerül sor. A most elfogadott jogszabály úgy rendelkezik, hogy „a 2021. évi népszámláláskor szükséges megkérdezni azt a lakcímet is, amelyet a személy tényleges lakóhelyének tekint, függetlenül attól, hogy oda bejelentkezett-e vagy sem. A népszámlálás során felvett lakcímadatokat a KSH összeveti a személyiadat- és lakcímnyilvántartásában lévő lakcímadatokkal, így javítva az adatok minőségén”. Az intézkedés összefügg azzal, hogy „papíron”, azaz a KSH adatai szerint rengeteg, 560 ezer lakás áll üresen, mivel a korábbi összeíráskor – egy kérdezőbiztos szerint – többnyire ebbe a „gyűjtőkategóriába” estek bele a válaszmegtagadók, a fellelhetetlen lakók, illetve a feketén albérletezők is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »