A hazai pénzvilág vezetői az elmúlt években hozzászokhattak ahhoz, hogy nehéz gazdasági helyzetekben a döntéshozóknak rendre eszébe jut, hogy Magyarországon a bankbetétek mellett a magánnyugdíjpénztárak által kezelt vagyon számít a legnagyobb volumenű megtakarításnak. (Az elmúlt év rekordhozama miatt mára 2,7 milliárdról mintegy 3 milliárdra emelkedett e vagyon értéke.)
Két éve, 2008 októberében például a Magyar Nemzeti Bank vezetői hívták válságértekezletre a nagy bankok és biztosítótársaságok alapkezelőinek vezetőit (gyakorlatilag ők kezelik a magánnyugdíjpénztáraik vagyonát), hogy segítsenek fékezni a forint drámai gyengülését és az állampapírpiac kiszáradását, míg meg nem érkezik az IMF segítsége. Több nagy alapkezelő (nem mindegyik) a maga számára nagyon kockázatos módon, bizonyos értelemben magán-nyugdíjpénztári pénzek átmozgatásával az állam segítségére sietett, hozzájárulva a csőd elkerüléséhez.
Azonban egy hónap alatt - és erre soha a magyar történelemben nem volt példa - 1300 milliárd forintot vontak ki külföldiek Magyarországról, s csak az IMF által tető alá hozott 5000 milliárd forintnyi intervenciónak köszönhetően menekült meg az ország a pénzügyi összeomlástól. (Lásd még: Hogyan mentették meg jobb- és baloldali bankárok az országot az államcsődtől? Hetek, 2008. november 14.)