A Tett és Védelem Alapítvány (TEV) megbízásából a tavalyi, október 7-i Hamász-mészárlást követően, majd 2024 márciusában ismét felmérés készült a magyarországi zsidósággal kapcsolatos attitűdökről és az antiszemitizmusról. A téma azért sem mellékes, mert tudvalevő, hogy Nyugat-Európa számos országában az elmúlt egy évben különösen fölerősödött az Izrael- és zsidóellenesség, amit elsősorban a jellemzően palesztinpárti muszlim bevándorlók lobbantottak fel.
„A különböző adatok azt mutatják, hogy az elmúlt évtizedben nem növekedett, hanem inkább csökkent az antiszemitizmus Magyarországon, s a helyzet az utóbbi egy évben, azaz a Hamász tavalyi izraeli terrortámadása óta sem változott érdemben” – mondta el lapunknak Szalai Kálmán, a TEV elnöke.
Hozzátette: kutatásuk azt jelzi, hogy a zsidóellenesség két pólusa, azaz a társadalom harmadát kitevő filoszemiták, illetve a 15 százalékát alkotó, megrögzött antiszemiták aránya 2023 október és 2024 március között ugyanakkora maradt. Változott azonban a köztes helyzetűek hozzáállása: csökkent az enyhébben előítéletesek aránya (23 százalék), akik csak bizonyos sztereotípiákkal értenek egyet, és elfogadnak pozitív állításokat is a zsidósággal kapcsolatban, s egyidejűleg nőtt a bizonytalan „habozóké” (31 százalék), akik a zsidóságról semmilyen előjellel nem nyilatkoztak.