Most minden előfizetőnknek adunk! Fizessen elő a Hetek nyomtatott vagy online hetilapra a régi áron május 31-ig és spóroljon velünk. Részletek a hetilapban és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A világ legnagyobb szoftvervállalata, a Microsoft április 27-én tette közzé beszámolóját Különjelentés: Ukrajna – Oroszország Ukrajnában végzett kibertámadó tevékenységének áttekintése (Special Report: Ukraine – An overview of Russia’s cyberattack activity in Ukraine) címmel. Összeállításához a cég digitális biztonsággal foglalkozó egysége felhasználta a fenyegetésfelderítő központjuk értesüléseit, valamint a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatólaborjuk adatelemzését. Ezek a kibervédelmi feladatokat ellátó csoportok szorosan együttműködtek a háború elmúlt két hónapjában az ukrán állam kormányzati tisztviselőivel, hatáskörrel rendelkező kormányzati szerveivel, valamint a helyi magánvállalatok kiberbiztonsági szakembereivel, hogy azonosítsák és kivédjék az ukrán hálózatokkal szemben indított virtuális offenzívát.
Az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériumának nyilvánosan is hozzáférhető dokumentuma (Fogalmi alapvetés az Orosz Föderáció fegyveres erőinek fellépéséről az információs térben, 2011) alapján a kiberhadviselés nem más, mint „konfrontáció az információs térben azzal a céllal, hogy kárt okozzanak a kritikus információs rendszerekben, aláássák a politikai, gazdasági és társadalmi rendszereket, pszichológiailag manipulálják a nyilvánosságot, hogy ezáltal destabilizáljanak és rákényszerítsenek egy államot arra, hogy az ellenfél számára előnyös döntéseket hozzon”. Orosz katonai szakértők – így egy korábbi vezérkari főnök – állásfoglalása az, hogy a katonai csapatmorál gyengítése, a vezetés lejáratása, továbbá az ellenség katonai és gazdasági potenciáljának aláásására bevetett információs eszközök időnként még hatékonyabbak is, mint a hagyományos fegyverek.