hetilap

Hetek hetilap vásárlás
A zajszennyezés mint civilizációnk betegsége
Decibel diktatúra
A zajszennyezés mint civilizációnk betegsége

A nagy zajterhelésű területeken a lakosság 15 százaléka fogyaszt rendszeresen altatószereket.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix )

2024. 10. 16.
Mindenki hallott már valamilyen kontextusban a zajszennyezésről, de közel sem annyit és úgy, ahogyan azt a téma, fajsúlyossága okán megkövetelné. Ellentétben a nagyvárosok sűrű szmogfelhőivel, a zajt nem látjuk, de ez nem ok arra, hogy ne vegyünk róla tudomást: a WHO szerint ez a légszennyezés utáni második legnagyobb veszély az emberi egészségre nézve.

A történelem folyamán a világ hol zajongott, hol elhalkult, de kétségtelen, hogy ahol emberek élnek, ott mindig is van és lesz hangkavalkád. Egy Pompejiben fellelhető falfirka arról tanúskodik, hogy a lakosok életét bizony a lárma jelentősen megkeserítette. Az ipari forradalom szülte gépekkel a zajszennyezés már egészen könyörtelen méreteket öltött. Henry Mayhew angol újságíró a 19. századi londoni forgalom dübörgését a Niagaráéhoz hasonlította. És míg a század végéig a hangok egyből el is ültek, ettől kezdve lehetségessé vált a rögzítésük és visszajátszásuk.

Változatos válaszok

A zaj iránt mutatott attitűdök igencsak sokféle árnyalatot lefedtek. Az ókori Rómában napirenden volt a téma; a városlakók nyugalmát úgy igyekeztek védeni, hogy egyes napszakokban törvény tiltotta a kocsik közlekedését. Ezzel szemben a 19. századi London és egyes német városok lakosai kifejezetten büszkék voltak gépeik működésére és az ezzel járó irdatlan hangzavarra, a gyárlátogatás pedig a század közepén és végén egyenesen divattá vált. Akik azonban megengedhették maguknak, azok általában kiköltöztek, előnyben részesítve a külváros és a vidék csendjét.

A 21. század embere visszaköltözött a zsibongó nagyvárosokba. És bár a zaj érzékelése szubjektív, az vitathatatlan tény, hogy hosszú távon káros lehet az állandó lárma. A WHO becslése szerint évente 12 ezer ember hal meg idő előtt a hangzavar okozta ártalom miatt! „Eljön az a nap, amikor az ember kénytelen lesz egészségének egy veszélyes ellenségével, a zajjal ugyanúgy harcolni, mint valaha a kolera és a pestis ellen harcolt” – vetítette előre korunk problémáját a Nobel-díjas bakteriológus, Robert Koch. Vajon már elérkeztünk ahhoz a naphoz?

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!