hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Vége az amerikai zsidóság aranykorának?
Egy új világ reménye
Vége az amerikai zsidóság aranykorának?

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2024. 08. 08.
Az amerikai zsidóság létszáma megközelíti, sőt egyes számítások szerint meg is haladja Izraelben élő testvéreikét, pénzügyi és politikai befolyásuk pedig irigylésre méltó helyzetbe hozta őket az USA-ban. Azonban egyre több jel utal arra, hogy e kedvező állapotnak rövidesen vége lehet.

Amikor 1973. szeptember 22-én Henry Kissinger letette hivatali esküjét, megindultan így fogalmazott: „Nincs még egy olyan ország a világon, ahol elképzelhető volna, hogy egy hozzám hasonló hátterű ember itt álljon az elnök mellett.” Amerika első zsidó származású külügyminisztere nemcsak saját élettapasztalatát fogalmazta meg, hanem sok millió zsidó hitvallását is azzal az országgal kapcsolatban, amely az elmúlt több mint kétszáz évben menedéket jelentett számukra a turbulens európai körülmények közepette.

Az Újvilág azonban szellemi értelemben közel sem haladta meg olyan mértékben a régit, mint ahogy azt a szabadversenyes kapitalizmus, az amerikai demokrácia, vagy éppen a popkultúra világraszóló diadalmenete alapján gondolhatnánk. 
A zsidóság számára Amerika nemcsak a lehetőségek, a szabadság és a jogok tündérmeséjét jelentette, hanem sok diszkriminációt és küszködést is. Most pedig úgy tűnik, a világtörténelem egyik legnagyobb csalódása is itt éri majd őket. Hogy milyen erőteljesen óvilági dinamika húzódik meg a felszín alatt az amerikai társadalomban, azt mi sem bizonyítja ékesebben, mint az a sziszifuszi küzdelem, amit a zsidóság az elmúlt évszázadokban folytatott az elfogadásért és az elszigetelődés elkerüléséért. E kétségbeesett erőfeszítések által a zsidóság végül önnön kezével segített felépíteni azt az Amerikát, ami most arra készül, hogy kivesse őket magából.

Az október 7-i mészárlások nemcsak Izraelben, hanem az amerikai társadalomban és azon belül a zsidó közösségekben is változásokat indítottak el. A gázai konfliktus drámai módon felszínre hozta az Izraelhez való viszonyulás mentén kialakult ellentéteket; ez pedig egyre súlyosabb megosztást eredményez mind a jobb-, mind a baloldalon, de az amerikai zsidóságon belül is. Nemcsak az egyetemek campusain Izrael eltörléséért demonstrálókról van szó, hanem arról is, hogy a Demokrata Párt évek óta egyre keményebb Izrael-ellenes retorikát enged meg magának, és újabban a republikánus oldalon is egyre többen kérdőjelezik meg a zsidó állam iránti támogatás értelmét, emellett a deep state-tel szembeni jogos kritikákba is rendszeresen belekeverednek antiszemita vádak.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!