Mit tudsz elmondani a jelenleg is folyó zavargások hátteréről? Hogyan jutottunk el idáig? Ki felelős a helyzetért? Mi táplálja a feszültséget, és milyen esetleges civilizációs problémákra világít rá?
- Nos, az idáig vezető út sokrétű és összetett. Hosszútávú kulturális, társadalmi és politikai változások sorának eredménye. Az elmúlt néhány évtized során megnyitottuk az ajtókat rendkívül különböző kultúrát, erkölcsöt és politikai normákat képviselő emberek millióinak, és ahelyett, hogy az asszimilációt szorgalmaztuk volna, vagy radikálisan lecsökkentettük volna a bevándorlás szintjét az országban, a brit establishment tudatosan a multikulturalizmus politikáját tette magáévá, melyben az állam a kisebbségekkel való kapcsolatait diszkrét intézményeken keresztül folytatja le. Ebből azonban egy jelentős réteg, az ország kulturális többsége kimaradt, mely nagyban egyéni és családi alapon, nem pedig közösségi alapon szerveződik. Nincs hivatalosan elismerve, hogy ennek a csoportnak különálló, közös érdekei lennének.
Az elmúlt néhány évben számos etnikai és vallási kisebbségi csoport részéről láttunk zavargásokat és tiltakozásokat, többek között nemrégiben Leedsben, Harehillsben és Whitechapelben, az Izrael gázai háborúja miatti folyamatos muszlim többségű tiltakozások mellett. Bármi legyen is az oka ezeknek a tiltakozásoknak, az állam elsődleges szerepét a rendfenntartásban és a megfékezésben látja; a legfőbb cél inkább a túlfokozódás megakadályozása, mintsem a törvények betartatása vagy kulturális és politikai normáink védelme. Alkalmanként a többség egyes elemei, általában a fehér munkásosztály elégedetlen tagjai, kirohannak a rendszer ellen. Az elmúlt napokban Blackpoolban, Hullban, Liverpoolban és másutt is bevándorlásellenes zavargásokat és tüntetéseket láttunk, válaszul arra, hogy Southportban egy 17 éves ruandai származású fiatalember meggyilkolt három fiatal lányt.