hetilap

Hetek hetilap vásárlás
„Fáznak” a nyugati vezetők Zelenszkij „győzelmi tervétől”
Büszkeség és balítélet?
„Fáznak” a nyugati vezetők Zelenszkij „győzelmi tervétől”

Fotó: AP / Virginia Mayo

2024. 10. 24.
Volodimir Zelenszkij bemutatta a „győzelmi tervét” múlt hét szerdán, először az ukrán parlamentben, majd pedig a brüsszeli EU-csúcson is, de az üdvrivalgás helyett inkább általános aggodalom fogadta az ukrán elnök öt pontját. Felmerül a kérdés, hogy vajon tényleg képes ez a terv győzelemhez és békéhez vezetni, vagy csak olaj a tűzre?

Fizessen elő még az áremelés előtt a Hetekre és spóroljon velünk! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

Ha megnézzük, hogy jelenleg hogy áll Ukrajna a háborúban, meglehetősen ambiciózus tervekről olvashatunk az ország elnökének tollából, másrészről pedig bár Zelenszkij állítása szerint a terv végrehajtásával már akár jövőre lezárulhat a háború, mégis sokan inkább attól tartanak, hogy ezek a lépések csak a harcok további eszkalációjához vezetnének és nem garantált a rövid lezárás. Az ukrán elnök öt pontból álló „győzelmi terve” (amelyhez tartozik három titkos kiegészítés is) ugyanis egyebek mellett Ukrajna feltételek nélküli meghívását tartalmazza a NATO-ba, illetve a háború áthelyezését Oroszországba, valamint nukleáris fegyverek fejlesztését és bevetését is meglebegtette az ukrán elnök. Ahogyan azt Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója is megfogalmazta a Mandiner Harctér című műsorában, az egész terv nem azt mutatja be, hogy az ukránoknak milyen innovatív saját ötleteik vannak arra, hogy megnyerjék a háborút, visszaszorítsák az oroszokat és tárgyalóasztalhoz kényszerítsék őket, hanem inkább Zelenszkij elnök elmondta, mit kell a nyugati nagyhatalmaknak és a NATO-nak tennie annak érdekében, hogy Ukrajna győzni tudjon. Innentől kezdve viszont, ha a győzelmi terv végrehajtója a NATO lesz, akkor már nem egy orosz–ukrán háború lezárásához íródott ez a tervezet, hanem sokkal inkább egy NATO–Oroszország háborúhoz.

Zelenszkij kívánságlistájának első pontja kapásból az, hogy Ukrajna meghívást kapjon a NATO-ba. Ezzel kapcsolatban merül fel talán a legtöbb aggasztó részlet az európai országok számára. Az Észak-atlanti Szerződés 10. cikkelye lényegében azt fogalmazza meg, hogy a NATO-tagok egyhangú megegyezéssel bármely másik európai államot meghívhatnak soraikba, amely hozzájárul az észak-atlanti térség biztonságához. Amellett viszont, hogy Ukrajna háborúban álló ország, Moszkva világossá tette, hogy amennyiben Ukrajna NATO-felvétele elindul, azt a szövetség hadüzenetének fogják tekinteni. Abban az esetben pedig, ha a NATO háborúba keveredik, már nem csupán háborúról beszélhetünk, hanem sokkal inkább világháborúról.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!