Mesterséges megtermékenyítéssel, három ember DNS-éből született egy baba az Egyesült Királyságban
Több babánál is elvégezték a beavatkozást, hogy ne legyen örökletes betegségük
Mesterséges megtermékenyítéssel, három ember DNS-éből született egy baba az Egyesült Királyságban

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2023. 05. 10.
A szülei és egy harmadik fél DNS-ét felhasználva „hoztak létre” egy babát Nagy-Britanniában, hogy megakadályozzák, hogy örökletes betegséggel szülessen meg.

Ezt a módszert Newcastle-ben alkalmazták először, és 2015-ben törvényben is engedélyezték a használatát.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

A beavatkozás használata óta eddig kevesebb, mint öt olyan baba született meg, akiknek az esetében beavatkoztak a DNS-állományába, hogy ne örököljék a szüleiktől a jelenleg még gyógyíthatatlan mitokondriális betegséget.

A legutóbbi esetben a baba a szüleinek a DNS-ét örökölte, de egy harmadik féltől, egy donortól kapta a DNS-ének 0,1 százalékát.

A mitokondriális betegség akár halálos is lehet a magzat számára a megszületése után, de okozhat vakságot, agykárosodást, izomsorvadást és szívelégtelenséget is.

A gyermekek az édesanyjuktól örökölhetik a betegséget, ezért tudósok előálltak egy olyan megoldási lehetőséggel, amelyben mesterséges megtermékenyítéssel, a két szülő, és egy harmadik donor DNS-ét felhasználva „hozzák létre” a babákat, de a donor petesejtjéből kivett mitokondrium nem befolyásolná a gyermek külsejét, vagy más fontos tulajdonságait, vagyis a felajánló nem válna a baba „harmadik szülőjévé”.

Azt nem lehet tudni, hogy a beavatkozás sikeres volt-e a babák esetében, vagyis tényleg sikerült-e az orvosoknak megakadályozniuk a mitokondriális betegség öröklődését, mert ha a megtermékenyítésnél történő beavatkozás ellenére is továbbörökítődik hibás mitokondrium, akkor ugyanúgy kialakulhat a betegség.

Érdekes lesz látni, hogy gyakorlati szempontból mennyire volt sikeres a mitokondriumcsere-kezelés, vagyis hogy a babák tényleg nem szenvednek mitokondriális betegségtől, és fennáll-e annak a lehetősége, hogy a későbbiekben mégis kialakul náluk a betegség”

- nyilatkozta Robin Lovell-Badge brit kutató.

Becslések szerint az Egyesült Királyságban évente 150 gyermek születik ezzel az örökletes betegséggel.

előfizetés

(BBC News / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!