Ezt a módszert Newcastle-ben alkalmazták először, és 2015-ben törvényben is engedélyezték a használatát.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A beavatkozás használata óta eddig kevesebb, mint öt olyan baba született meg, akiknek az esetében beavatkoztak a DNS-állományába, hogy ne örököljék a szüleiktől a jelenleg még gyógyíthatatlan mitokondriális betegséget.
A legutóbbi esetben a baba a szüleinek a DNS-ét örökölte, de egy harmadik féltől, egy donortól kapta a DNS-ének 0,1 százalékát.
A mitokondriális betegség akár halálos is lehet a magzat számára a megszületése után, de okozhat vakságot, agykárosodást, izomsorvadást és szívelégtelenséget is.
A gyermekek az édesanyjuktól örökölhetik a betegséget, ezért tudósok előálltak egy olyan megoldási lehetőséggel, amelyben mesterséges megtermékenyítéssel, a két szülő, és egy harmadik donor DNS-ét felhasználva „hozzák létre” a babákat, de a donor petesejtjéből kivett mitokondrium nem befolyásolná a gyermek külsejét, vagy más fontos tulajdonságait, vagyis a felajánló nem válna a baba „harmadik szülőjévé”.
Azt nem lehet tudni, hogy a beavatkozás sikeres volt-e a babák esetében, vagyis tényleg sikerült-e az orvosoknak megakadályozniuk a mitokondriális betegség öröklődését, mert ha a megtermékenyítésnél történő beavatkozás ellenére is továbbörökítődik hibás mitokondrium, akkor ugyanúgy kialakulhat a betegség.
Érdekes lesz látni, hogy gyakorlati szempontból mennyire volt sikeres a mitokondriumcsere-kezelés, vagyis hogy a babák tényleg nem szenvednek mitokondriális betegségtől, és fennáll-e annak a lehetősége, hogy a későbbiekben mégis kialakul náluk a betegség”
- nyilatkozta Robin Lovell-Badge brit kutató.
Becslések szerint az Egyesült Királyságban évente 150 gyermek születik ezzel az örökletes betegséggel.
(BBC News / Hetek)