Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Űrhajósok ez idáig zsinórban 20 karácsonyt töltöttek Föld körüli pályán. Az asztronauták mindig megtalálták a módot rá, hogy méltóképpen ünnepeljenek csapattársaikkal: a szeretteiknek címzett videóüzenetektől a jól megérdemelt pihenésen át egészen a hagyományos karácsonyi menüsorig, mely utóbbit „űrkoszt” formájában szolgálják fel a legénység számára. Valahogy így néz ki egy ünnepi időszak a világűrben.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén az idei ünnepi időszakban az Európai Űrügynökségtől Matthias Maurer, az orosz Roszkoszmosztól Anton Shkaplerov és Pjotr Dubrov űrhajósok, továbbá Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron és Mark Vande Hei a NASA képviseletében tartózkodnak ott.
A csapatból két főnek pedig nem ez lesz az első karácsonya az űrben.
Mark Vande Hei egy alkalommal (2017), Anton Shkaplerov pedig három ízben (2011, 2014 és 2017) volt már ünnepelni a világűrben, így csaknem mindent tudnak már arról, milyen érzés az ünnepeket több mint 27 000 km/órás sebességgel Föld körüli pályán tölteni.
Tavaly karácsonykor a fedélzeten tartózkodó öt űrhajós karácsonyi videót küldött, melyben ünnepi hangulatban üzentek a koronavírus-járvány sújtotta földlakóknak.
A videóban Kate Rubins űrhajós bejelentette, hogy a legénység épp egy karácsonyi dekorációs versenyen vesz részt.
„Karácsonyi tárgyakat kell készítenünk az űrállomás díszítése során, de ezeknek nyilvánvalóan olyan tárgyaknak kell lenniük, melyek idefent is megtalálhatók az űrben.
A küldetésirányítási részleggel szembeni kihívásunk pedig az, hogy karácsonyi dekorációt kell készíteni, méghozzá a 30-as épületben fellelhető elemekből” – fogalmazott az űrhajós.
A kihívásos játéknak a története egyébként egészen az ’70-es évekig nyúlik vissza.
Egy amerikai űrállomáson, a Skylabon, melyen 1973 és 1974 között voltak kiküldetésen, az űrhajósok „házilag” készítettek karácsonyfát ételmaradékokból, színes matricákból, valamint kartonpapírból. Ekkor még magukban ünnepeltek az amerikaiak.
Évtizedekkel később, 2000-ben az ISS első legénysége karácsonyi üzeneteket olvasott föl a kamerába az ünnep alkalmából. Az Expedíció-1 parancsnoka, valamint William M. Shepherd NASA űrhajós pedig újévi verset rögzített a hajónaplóban.
De egyetlen ünnepség sem lenne teljes a megfelelő ételek nélkül. Az űrtáplálék azonban egészen más, mint amit a Földön élvezhetünk mindennapjaink, vagy az ünnepek során. Számos követelménynek kell megfelelnie az űrbe felvitt ételeknek. Az élelmiszer sajátos tárolása, a hűtés hiánya, valamint azon követelmény miatt, hogy az élelmiszereknek elegendő tápanyagot kell tartalmaznia, finoman szólva sem hasonlítanak a földi ételekhez.
2016-ban Thomas Pesquet francia űrhajós bemutatta, milyen ételeket fog enni karácsonyra. Ő például olyan „nyalánkságot” is fogyaszthatott, mint
az űrhajós mézeskalács.
2018-ban pedig egy Space-X sárkánykapszulája játszotta a Mikulás szerepét: egy kiadós ünnepi lakomát szállított le a legénységnek, melyben
pulyka, rakott zöldbab, kandírozott jamgyökér, áfonyaszósz, gyümölcstorta, és vajas süti is volt.
Míg azonban a NASA űrhajósai közül sokan december 25-én ünneplik a karácsonyt, orosz kollégáik az ortodox egyház által is használt julián naptárnak megfelelő időpontban, január 7-én.
(Euronews/Hetek)