A héten közös sajtótájékoztatón tiltakoztak a költségvetés-tervezet miatt a történelmi felekezetek vezetői, akik súlyos esélyegyenlőtlenségről beszéltek. Erdő Péter bíboros, a katolikus püspöki kar elnöke, Bölcskei Gusztáv református és Szebik Imre evangélikus püspök, valamint Streit Sándor, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke egyaránt hangsúlyozta, a törvények ugyan előírják, hogy az egyházi intézmények ugyanolyan mérték? támogatásban részesüljenek, mint az állami és önkormányzati fenntartásúak, a költségvetés ezt nem garantálja.
A lobbizást alulról is megtámogatta egy szervezet. Az egyházi közoktatási intézmények költségvetési támogatásának elégtelen volta miatt demonstrációt tartanak az egyházi iskolák december 16-án Budapesten, a Felvonulási téren – jelentette be ugyanis a szülői közösségek elnöke.
"Két éve nem egyezik a kormányzat és az egyházak matematikája. Az iskolákra vonatkozó kiegészítő normatívák körüli vita mintegy 1,5 milliárd forintról szól" – mondta lapunknak Sió László, a Fidesz oktatási tagozatának vezetője, aki így támogatja a történelmi egyházak tiltakozását. Más véleményen van Stark Antal, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. "A három – településhez kötött – kiegészítő normatíva valóban nem jár az egyházi iskoláknak, azonban nem igaz, hogy emiatt 1,5 milliárd forinttól esnének el. Ez a szám a kiegészítő támogatások összegére vonatkozik, de miután az egyházi intézményekben jóval kevesebb diák tanul, kevesebbet is igényelhetnének" – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Gusztos Péter az egyházpolitikai javaslatairól: "Elnézést kérek mindenkitől!"
-
Hazafi Zsolt írása