A tökéletes csecsemő megszerkesztése címmel jelent meg egy írás az MIT Technology Review weboldalán. A The Independent pedig arról ír, hogy amerikai tudósok emberi petesejteket próbálnak genetikailag módosítani. A csíravonal – vagyis embriók, petesejt és hímivarsejt – genetikai módosításának lehetősége elméleti síkon már többször felmerült, azonban egy hatékony genomszerkesztő technika széles körű terjedése újra az élettudományi kutatások középpontjába emelte ezt a kérdést. Az úgynevezett CRISPR módszer három éve robbant be a molekuláris biológia világába. A rendszer segítségével nagyon precízen lehet géneket – köztük emberi géneket is – szerkeszteni. Nagyon leegyszerűsítve: a rendszer egy programozható molekuláris olló, amelynek segítségével tetszőleges szakaszokat lehet kivágni a DNS-ből és azok helyére más DNS-szakaszokat lehet beilleszteni.
A CRISPR technológia annyira precíz, hogy sokan a génterápia új módszerének tartják. Ennek az eljárásnak a lényege, hogy az orvosok közvetlenül a hibás gént javítják ki a páciens sejtjeiben. Jelenleg a génterápiát olyan esetekben használják, ahol a probléma egy bizonyos gén hibájához kötődik (például cisztás fibrózis, sarlósejtes vérszegénység vagy a súlyos kombinált immundefektus). Fontos megjegyezni, hogy a jelenleg engedélyezett és kipróbálás alatt lévő terápiás módszerek csak a testi sejteket érintik.
Ugyanakkor a technológia elvileg lehetőséget ad arra is, hogy a génmódosítást a csíravonal sejtjein végezzék el – ebben az esetben a változtatás a születendő utódban jelentkezik. Elővigyázatosságból és etikai megfontolásokból számos országban tiltott a csíravonalon végzendő génterápia, emellett a tudományos körök is egyhangúlag állítják, hogy túl veszélyes lenne végrehajtani. Európában az emberi jogokról és biomedicináról szóló egyezmény is kifejezetten tiltja az olyan beavatkozásokat, amelyek célja a leszármazottak genetikai állományának megváltoztatása. Ezek a szabályozások azonban akkor történtek, amikor még nem volt lehetőség a csíravonal precíziós szerkesztésére. Ráadásul a szigorú európai szabályozás ellenére az Egyesült Királyságban idén februárban mégis engedélyezték a „háromszülős” gyerekek létrehozását. És tegyük hozzá azt is, hogy az USA-ban semmiféle szövetségi szintű szabályozás nem vonatkozik erre a területre.