„A mai fiatalokhoz hasonlóan a mi kutatásunkban részt vevők is a hírnevet és a gazdagságot tartották a tökéletes élet kulcsának felnőtt életük kezdetén. De az elemzéseink újra és újra, éveken keresztül azt mutatták, hogy azok szerepelnek a legjobban, azok jutnak a legtovább, akik tudnak családjukra, barátaikra támaszkodni” – hívta fel a figyelmet Robert Waldinger pszichiáter, aki annak a kutatásnak a jelenlegi vezetője, amelyet 1938 óta folytatnak a Harvard Egyetem munkatársai, s amelynek eredményeit nemrég tették közzé a Ted.com portálon is.
A 78 éve zajló életútvizsgálat, amely a maga nemében a leghosszabb ilyen kutatás a világon, tizenéves kortól kezdve követi végig 724 ember életét. Kutatók több nemzedéke dolgozott már a projekten, amelynek Waldinger a negyedik vezetője. A kérdezőbiztosok kétévente felkeresik, és kikérdezik az embereket munkájukról, családi életükről, egészségükről.
A cél annak hosszú távú feltérképezése volt, hogy mitől lesznek, illetve maradnak az emberek tartósan boldogok és egészségesek. Az eredeti 724 emberből közel 60 még mindig él, és részt vesz a kutatásban. Többségük elmúlt 90 éves – most kezdik el bevonni az utódokat is.