Ha vannak az életben céljaink, akkor az jelentősen csökkenti a korai halál kockázatát – röviden ez a summája egy májusban megjelent, s magukat a kutatókat is nagyon meglepő felmérésnek. A kutatás során közel hétezer 51 és 61 év közötti amerikai felnőtt által 2006-ban kitöltött pszichológiai kérdőív adatait vetették össze. Ezek alapján azok, akik nem rendelkeztek erőteljes életcéllal, a felmérést követő öt évben kétszer nagyobb valószínűséggel haláloztak el, különösen szív- és érrendszeri megbetegedésekben, szemben azokkal, akiknek volt életcéljuk.
Érdekes módon a megfelelő célok hiánya és a korai halál kockázata közötti összefüggés teljesen független volt a társadalomban betöltött szereptől, a megkérdezettek anyagi helyzetétől, nemétől, származásától vagy iskolai végzettségétől is, még inkább alátámasztva a megállapítás helyességét, az életcél szükségességét. A kutatásban rámutattak arra is, hogy a résztvevő életcéljának valódi tartalma nem volt meghatározó, csupán az, hogy rendelkezzen valamiféle céllal. „Valakinek talán az, hogy felnevelje a gyerekeit, míg másnak, hogy önkéntes munkát végezzen. Hogy kinek hol tud beteljesedni az élete, az rendkívül egyedi” – fogalmazta meg Celeste Leigh Pearce, a kutatás egyik szerzője, a University of Michigan járványtani tanszékének oktatója.
Ám a kutatókat igazán megdöbbentő felismerés az volt, hogy az életcéloknak a korai halál megelőzésére gyakorolt hatása sokkal erőteljesebb, mint más olyan rizikófaktorok megszüntetése, mint például az alkohol, a dohányzás vagy a rendszeres testmozgás hiánya. „Kezdetben rendkívül szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban, de az eredmények annyira meggyőzőek, hogy egy egész kutatási programot fogunk erre építeni” – mondta Pearce. Dr. Alan Rozanski, az Icahn School of Medicine at Mount Sinai professzora a fenti kutatás alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy „ahogyan az embereknek vannak alapvető fizikai szükségleteik, mint például az alvás, evés és ivás, ugyanúgy vannak alapvető pszichológiai szükségleteik is. Ez utóbbiak közül az első számú az életünk értelmének és céljának megtalálása”. Rozanski 2016-ban a Psychosomatic Medicine című lapban publikált másik tanulmányában mutatta be azt, hogy az erős életcélok milyen hatással vannak a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az agyvérzés kockázatának csökkentésére.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »