hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Az olvasztótégely: Ezért van Amerikában annyi zsidó, mint Izraelben
A zsidóság amerikai álma (2. RÉSZ)
Az olvasztótégely: Ezért van Amerikában annyi zsidó, mint Izraelben

Az orosz területekről menekülő zsidók közül sokan Amerikában („Új Jeruzsálemben") leltek otthonra. Az angolszász zsidók aggódva szemlélték az asszimilálódni kevésbé vágyó tömegek érkezését.(Forrás: Wikimedia Commons / Grant E. Hamilton)

2024. 08. 15.
A 19. és 20. század fordulójának kihívásai az amerikai zsidóságot a cionizmus programjának elutasítása és a liberalizmus felé mozdították el. Vezetőik ugyan idővel támogatni kezdték európai testvéreik visszatérését az ígéret földjére, ám a zsidó állam ígéretét nem vonatkoztatták saját magukra.

A mindössze 160 centiméteres magasságú Jacob Schiffről valószínűleg kevesen gondolták volna, hogy az amerikai zsidóság „óriása” lesz. A lázadó frankfurti fiatalember 1865. augusztus 6-án szállt partra New Yorkban, hogy hátrahagyja a szigorú otthoni légkört, és megcsinálja szerencséjét Amerikában. Apja, Moses Schiff a Rothschildoknak dolgozott, és a frankfurti gettó, a Judengasse tekintélyesebb személyei közé tartozott. Családja vérvonalát egészen Áron főpapig lehetett visszavezetni, ezért a környék lakossága nála fizette be az elsőszülött gyermekek megváltásához szükséges öt ezüstöt. Családját erős ortodox szellemben nevelte, és hevesen ellenezte a judaizmus reformjára irányuló törekvéseket.

Jacob azonban nem osztotta buzgalmát: „A második fiam, a tizenhét éves Jacob nagy gondot okoz nekem, mert már most szűkösnek érzi Frankfurtot ambíciói számára” – írta róla az apja. Egyes feljegyzések szerint szülei engedélye nélkül utazott el Amerikába, ahol rövidesen tőzsdeügynök lett, és igazolta a hite felhígulásával kapcsolatos aggodalmakat (életrajzírója szerint többnyire tartotta az étkezési szabályokat, ám a homár és a bacon mégis utat talált a családi asztalra). Karrierje meredeken ívelt felfelé: 1874-ben csatlakozott a Kuhn, Loeb & Co. bankházhoz, ahol rövidesen a legfőbb döntéshozóvá vált, emellett feleségül vette az egyik alapító, Solomon Loeb lányát is.

Mikor Joseph Seligman 1880-ban meghalt (róla részletesebben az előző részben írtunk), Schiff vált az amerikai zsidóság első emberé­vé. Hatalmas pénzügyi befolyásra tett szert, többek között 1897-ben Edward Harriman az ő támogatásával szervezte újjá a Union Pacific vasútvonalat, majd a páros versenyre kelt J. P. Morgannal és körével a Northern Pacific megszerzéséért is. A rivalizálás döntetlennel ért véget, a két fél közös céget alapított, ami azonban gyors véget ért Theodore Roosevelt trösztellenes törvényeinek köszönhetően.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!