Az összeomlott Transzvaal
Három-négy napon át folytak a viták arról, vajon hányan lehetnek még a romok között; többen kilenc - tizenhárom körülire becsülték ezt a számot, mára azonban úgy vélik, nincs több holttest a helyszínen. Az omladékok szétszedése ennek ellenére rendkívül nagy gonddal folyik.
A fő kérdés mostanra inkább az, hogy mi okozhatta a szerencsétlenséget. A merényletet a videofelvételek alapján rögtön kizárták, bár ez irányban is tovább folyik majd a vizsgálat. Az ügyészségi nyomozók inkább az építtetők, építőanyag-szállítók, illetve az élményfürdő vezetőinek felelősségét emlegetik. A kivitelező egy török cég volt; noha más, Oroszországban általuk épített objektumra nincs panasz, manapság felemlegetik, hogy a közelmúltbeli törökországi földrengés során egy többemeletes lakóház kártyavárként dőlt össze – mint utóbb kiderült, a falakból kispórolt cement miatt. A beton így jócskán veszít szilárdságából, ami az orosz időjárási viszonyokat nézve még veszélyesebb. Adott esetben a medencékből párolgó víz beszivároghat a betonszerkezet réseibe, ha pedig ott megfagy, egyszerűen szétfeszíti azt.
Van, aki szerint gondoskodni kellett volna páraelszívóról, mások azt mondják, túl sok hó gyűlt össze a tetőn. Addig is, amíg folynak a vizsgálatok, más, ehhez hasonló létesítményekben a megelőzés került napirendre. Oroszországban manapság nem ritkaság a vízipark – főleg az olyan gazdagabb régiókban és városokban, mint Moszkva –, most azonban ezek építését leállították. Így
történt ez az északi Hanti-Man-szijszkban, ahol nemcsak a terv ugyanaz, mint a moszkvai élményfürdő esetében, hanem még a kivitelező török cég is, amelynek működési engedélyét az eset után bevonták, és megtiltották, hogy bármit is építsen Oroszországban.
"Rendkívüli módon szigorítani fogjuk a tervezőirodákkal és építtetőkkel szembeni követelményeket" – jelentette ki az állami építészeti bizottság vezetője a moszkvai tragédia után. Egy ilyen nagy ember nagy szavaira csak sóhajtani lehet: no végre! Az orosz kapitalizmus kezdeti szakaszában ugyanis teljesen megszokottá vált az építési előírások megszegése: úgy tűnik, a felelős hatóságok jócskán vesztettek hatékonyságukból a hatalmas építési hullámban, ami elsősorban a dúsgazdag Moszkvát ragadta el. Másfelől, az építési és használatbavételi engedélyek kiadása is inkább pénzkérdéssé vált.
Jó lenne bízni abban, hogy az állami hivatalok újra szigorú kontrollt alkalmaznának az ilyen hatalmas építmények engedélyezése során, mint a Moszkvában összeomlott élményfürdő. Oroszországban az utóbbi években szinte törvényszerűvé vált, hogy egy-egy tevékenységi szféra hiányosságaira rendre valami tragikus esemény után figyel fel a kormány. Arra, hogy az orosz flotta válságos helyzetben van, a Kurszk pusztulása mutatott rá; arra pedig, hogy az olyan gigantikus létesítmények, mint egy aquapark, kellő ellenőrzés nélkül épülnek fel – a moszkvai tragédia.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »