Kétnapos moszkvai látogatását követően Barack Obama Olaszország felé vette az irányt az Air Force One fedélzetén, hogy részt vegyen az évente - ezúttal L'Aquilá-ban - megrendezésre kerülő G8-as csúcstalálkozón. Már a helyszín is szimbolikusnak tekinthető, hiszen az olasz kisvárost a közelmúltban erős földrengés sújtotta, a romok eltakarítása és az újjáépítés azonban a folyamatosan érkező segélyek ellenére igen nehézkesen halad - csakúgy, mint a gazdasági válságból való kilábalás világszerte.
A világ hét legfejlettebb ipari országát és Oroszországot tömörítő csúcstalálkozó fő témája a gazdasági válság mellett a klímaváltozás és a szegénység elleni küzdelem voltak, a legnagyobb előrelépésnek talán mégis az Irán kérdésében hozott állásfoglalás tekinthető. „A G8 szeptem-berig ad esélyt Iránnak a vitatott atomprogramjával kapcsolatos tárgyalásokra. Ha addig nem történik előrehaladás, lépni kell" - mondta Nicolas Sarkozy francia elnök a találkozó első napjának végén. A résztvevők abban állapodtak meg, hogy Irán kérdését a szeptember végi G20-as csúcstalálkozón tekintik át újra, de kijelentették, hogy a vitás kérdéseket elsősorban diplomáciai eszközökkel kívánják megoldani. A csúcstalálkozó zárónapján a G8-ak mellett részt vettek az afrikai országok vezetői is. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök ügyeskedésének köszönhető, hogy az utolsó pillanatban megváltoztatva a mediterrán záró vacsora ülésrendjét, a líbiai elnök mindössze egy széknyi távolságra került az amerikai elnöktől, így fordulhatott elő, hogy Moamer Kadhafi kezet foghatott Barack Obamával. Történelmi pillanat volt ez, hiszen ő az első amerikai elnök, akivel a keményvonalas líbiai vezető ilyen közvetlenül érintkezett.
L'Aquila-ból Rómába vezetett Obama elnök útja, ahol a Vatikánban XVI. Benedek pápával találkozott. A katolikus egyházfő a G8-as csúcs előtt felszólította a világ vezetőit, hogy gondolják újra a világgazdaság irányításának módszereit. Barack Obama és XVI. Benedek beszélgetése 35 percig tartott, egy perccel sem tovább, mint amit a pápa általában az államfőknek szentel. A Vatikán korábban már többször bírálta az elnököt, és fenntartásait fejezte ki a demokraták abortusz-, eutanázia-, és őssejtpolitikájával szemben. A vezetők a bevándorlástól a közel-keleti helyzeten át a szegénység elleni küzdelemig sok mindenről beszéltek, de az abortusz és az őssejtkutatás kérdésében nem sikerült közös nevezőre jutniuk. A pápa az elnöknek adott ajándékával is igyekezett diplomatikusan aláhúzni üzenetét. XVI. Benedek a Vatikán bioetikáról szóló tanulmányának egy példányát adta Obamának. A dokumentum a Vatikán embriófelhasználást ellenző nézeteit támasztja alá, míg Obama köztudottan támogatja az őssejtkutatásokat és az abortusz legalizálását. Az elnök azonban megígérte: a Vatikánból következő állomásáig, Ghánáig tartó repülőúton átolvassa a tanulmányt.