A pilóta nélküli robotrepülőgépek használata ellen eddig legfőképpen a jogvédők tiltakoztak – használatuk azonban nemcsak a privát szféra védelme miatt, hanem biztonsági szempontból is aggályos. Néhány hete Todd Humphreys, a Texasi Egyetem Rádiónavigációs Laboratóriumának professzora a Fox News újságíróinak bemutatta, hogyan lehet egy drón GPS rendszerét meghackelve könnyedén eltéríteni a robotrepülőt. Humphreys és csapata a texasi Austin stadionban egy mintegy ezer dolláros készülékkel demonstrálta, hogyan lehet hamis adatokat juttatni a drón fedélzeti számítógépébe, megváltoztatva ezáltal a kijelölt útvonalát. A következmények súlyosak lehetnek, „öt-tíz éven belül ugyanis akár 30 ezer drón is lehet a levegőben, amelyek mindegyike potenciális fegyver” – állította Humphreys.
Todd Humphreyst a múlt héten hallgatta meg a Kongresszus belbiztonsági albizottsága, amely előtt a texasi professzor kifejtette: félő, hogy a drónokat terroristák fegyvernek használhatják az Egyesült Államok ellen. A tét nem kicsi, hiszen a drónokra való igény már eddig is jelentős. A rendőrségi szervek mellett például a FedEx globális gyorsfutárszolgálat alapítója, Fred Smith is minél hamarabb szeretne engedélyt kapni drónok használatára. Ez viszont a jelenlegi technológia mellett igencsak veszélyes – Humphreys attól tart, hogy terroristák például eltéríthetnek egy FedEx drónt és a szeptember 11-ei merényletnél bevált módszerrel fegyverként használhatják azt. A professzor azonban megnyugtatta a bizottságot, hogy a katonai, vagyis az Afganisztánban, Pakisztánban bevetett drónokat nem fenyegeti az eltérítés veszélye, mivel azok kódolt navigációs rendszert használnak. A „civil” drónok esetében azonban hiányozna az a védelmi rendszer, amely a beavatkozást megakadályozhatná.
A bizottság tagjait szemmel láthatóan zavarta, hogy a Belbiztonsági Minisztériumtól (DHS) senki nem jelent meg a meghallgatáson. A DHS szerint a drónok engedélyezése nem a minisztérium hatáskörébe tartozik, hanem a légügyi hatóság rendelkezhet róla. Ugyanakkor a minisztérium illetékesei csodálkozásuknak adtak hangot, hogy ha a bizottság tagjai ennyire borúlátóan látják a drónok alkalmazhatóságát, akkor februárban miért szavazták meg az engedélyezést. Mike McCaul, a bizottság republikánus elnöke szerint „az a tény, hogy káosz alakulhat ki a levegőben, ezek a berendezések pedig behatolhatnak a magánszférába, arra mutat, hogy szükség van egy intézményre, amely ellátja az ellenőrzést.”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »