A leköszönő kormány mögött álló polgári erők választási eredményeket megkérdőjelező taktikája mögött számos anyagi érdek is meghúzódik. Nem véletlenül állt a Fidesz-kormány utolsó évének agrárpolitikájának központjában a földkérdés. Amióta Torgyán József kikerült az agrártárca közvetlen irányításából, lényeges "előrelépések" történtek: a kormány létrehozta a Nemzeti Földalapot, amely mintegy négyszázezer hektár földdel rendelkezik, szövetkezetek felvásárlása történt, s létrejöttek a családi gazdaságok, hogy az uniós csatlakozás idejére versenyképes földbirtokos réteg alakuljon ki. Most az utolsó utáni pillanatban a termőföld hatalmas részét akarják kiárusítani.
Miért e sietség? Mert az idő lejárt, s a Fidesz az antalli politikai örökséget – a vidék birtokrendezésének, az új földbirtokosi réteg kiválasztásának ügyét – még nem tudta maradéktalanul megvalósítani. Az agrár restaurációnak központi kérdése, hogyan lehet félretenni a szocialista múltú téeszelnököket, a "zöld bárókat", s helyettük megbízható, új gazdákat kinevezni. (Új birtokosok. Hetek, 2001. július 21.). Ebben a folyamatban a legnagyobb kerékkötő az FKgP jelenléte volt. De Torgyán József nemcsak Antall, hanem Orbán kezét is megkötötte, s miután az agrártárca elhagyására kény-szerítették, a Fidesz hirtelen a vidék pártjává léptette elő magát, s az "ügy" érdekében az előbb felsorolt intézkedésekkel látványosan felgyorsultak az események.
A polgári földbirtok politika, a Nemzeti Földalap (NFA) felállítására és működésbe hozására azonban nem maradt elegendő idő. Figyelemre méltó, hogy a választási kampányban előtérbe került a földkérdés. "Meg kell menteni a magyar földet!" – hangoztatta Orbán a vidéket járva. Nem mondta el, ki vagy mi jelent veszélyt, de azt sugallta, hogy az MSZP hatalomra kerülésével veszélybe kerülne a föld sorsa. A miniszterelnök nyíltan kimondta: nagyon különbözik a gondolkodásunk, ezért nem szeretnénk megadni a következő kormánynak azt a lehetőséget, hogy megnyissa a földszerzés lehetőségét jogi személyeknek is.
Németh Imre megdöbbenésének adott hangot: szerinte mindenki számára világossá vált, miért született egy feudális intézmény a harmadik évezredben Nemzeti Földalap fedőnév alatt. A Fidesz a birtokrendezésen az állami tulajdon klientúrának történő lejátszását érti. A "narancsbárók", akik megszereztek tizenkét állami gazdaságot, most földbirtokosokká is akarnak válni, amihez a leköszönő kormány segédkezet nyújt. Németh nyomatékosan felszólította a kormányt: fejezze be a legnagyobb magyar állami tulajdon elherdálását.
Magyar Bálint szabad demokrata ügyvivő szerint a gazdák földéhségénél csak a Fidesz vagyonéhsége nagyobb. A leváltott kormány hátralevő napjaiban az állami vagyon és a közpénzek milliárdjait teszi zsebre. Magyar szerint a kormányüléseket akár a Kisrabló Étteremben is tarthatnák.