A világ legtöbb országának pénze viszonylag stabil, az infláció alacsony, a kamatok úgyszintén, számos vállalat komoly készpénztartalékokat halmozott fel, a nyersanyagárak esni fognak, a fogyasztók pedig kellően régóta fogják vissza magukat ahhoz, hogy most már végre egy kicsit kiengedjenek – összegzi a kilátásokat a BusinessWeek. Az persze kétségtelen, hogy a 2009-es mélypont óta a világgazdaság gyorsulását egyre csak várjuk és várjuk – közben megértünk pár „elrugaszkodást” és „nekilendülést” is –, mégis alig van ország, ahol érdemi GDP-növekedést lehet felmutatni, főképp a korábbi önmagukhoz viszonyítva.
Az IMF a 2014-es évet az „átmenetek és feszültségek” évének titulálta, és előrejelzésében így fogalmaz: „A világgazdaság növekedése alacsony sebességi fokozaton fut, az aktivitás hajtóereje változóban van, és a negatív kockázatok továbbra is fennállnak.” Ennek ellenére a Valutaalap a tavalyi 2,9 százalékos növekedés után idén már 3,6 százalékos bővülést vár a teljes világgazdaságra vonatkozóan.
Olcsóbb lesz az olaj – vallják egyöntetűen az előrejelzések. A Brent hordónkénti árát az elmúlt három év 110 dolláros átlagáráról 105 dolláros szintre várják év végére. Ennek oka a növekvő kitermelés, méghozzá egyre nagyobb mértékben az OPEC-en kívüli országokból. Továbbá az USA és Kanada alternatív kitermelési módszerei is ebbe az irányba hatnak, valamint Szaúd-Arábia is egyre több olajat dob piacra. Ennyit általánosságban, de nézzük az egyes földrészeket!
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »